Ekim 2016
PztSalÇarPerCumCmtPaz
262728293012
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
Kitlesel Yaralanmalarda Cerrahi Toplantısı (09.09.2016)
Genel Kurul (25.06.2016)

Ankara Cerrahi Derneğinin 2016 yılı Genel Kurulu yapıldı.

Genel Kurul

Sayın Meslektaşlarımız,
Ankara Cerrahi Derneği’nin olağan Genel Kurulu 11 Haziran 2016 tarihinde yeterli çoğunluk sağlanamaması nedeni ile yapılamamıştır. İkinci Genel Kurul toplantısında yeterli çoğunluk aranmayacaktır. İkinci Genel Kurul 25 Haziran 2016 tarihinde saat 10.00’da Türk Cerrahi Derneği binasında yapılacaktır. Programı aşağıda bulabilirsiniz. Bilgilerinize sunulur.

Saygılarımızla,
Ankara Cerrahi Derneği

PROGRAM

1) Açılış ve Saygı duruşu,
2) Başkanlık Divanının seçimi,
3) Faaliyet raporunun okunması,
4) Denetçi raporunun okunması,
5) 2015–2016 yılı tahmini bütçesinin takdimi,
6) Faaliyet ve denetçi raporları üzerinde görüşme,
7) Yönetim ve denetim kurullarının ibrası,
8) Yeni yönetim, denetim, onur kurulu üyelerinin seçimi,
9) Derneğin yeni çalışma dönemi ile ilgili görüşme,
10) Dilek ve temenniler.

Genel Kurul (11.06.2016)  

Ankara Cerrahi Derneği 
(Yeterli çoğunluk sağlanamazsa ikincisi 25 Haziran 2016 tarihinde gerçekleştirilecektir)

Pankreas Cerrahisi

Ankara Cerrahi Derneği’nin 2016 yılının ilk toplantısı 9 Ocak 2016 tarihinde Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılacaktır. “Pankreas Kanseri” konulu panelde misafir kurum Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi olacaktır. Panelin başlama saati saat 10.30’dur.

Yıl Sonu Toplantısı ve Emeklilik Töreni

Ankara Cerrahi Derneği’nin yıl toplantısı ve emeklilik töreni yapıldı. Toplantı değerlendirmesi ve Resim Galerisi için tıklayınız.

Cerrahi Alan Yara Yönetimi

Ankara Cerrahi Derneğinin Aralık 2015 GATA toplantısı yapıldı. Toplantı değerlendirmesi ve Resim Galerisi için tıklayınız.

Laparoskopik Sütür Teknikleri Kursu

Ankara Cerrahi Derneği'nin Laparoskopik Sütür Teknikleri Kursu toplantısı yapıldı. Toplantı değerlendirmesi için tıklayınız.

Laparoskopik Sütür Teknikleri Kursu

Ankara Cerrahi Derneği tarafından 21 Kasım 2015 tarihinde “Laparoskopik Sütür Teknikleri Kursu” düzenlenmiştir. Kurs programını ve ayrıntıları bu linkte bulabilirsiniz.

Tarihi Ankara Garında meydana gelen terör saldırısı

Sayın Meslektaşlarımız,

Ankara Cerrahi Derneğinin bugün yapılması planlanan Gülhane Askeri Tıp Akademisi Paneli, toplantı başlamasına rağmen Tarihi Ankara Garında meydana gelen terör saldırısı nedeni ile yarıda kesilmek zorunda kalınmıştır. Toplantıya katılan meslektaşlarımız gerekli tıbbi yardımı yapabilmek amacı ile hızlıca hastanelerine görevlerinin başına gitmişlerdir. Yüksek sayıda ölü ve yaralı olan bu insanlık dışı terör eylemini ve ülkemizin huzurunu bozmaya yönelik çabaları lanet ve nefretle kınıyoruz. Tüm ülkemize, cerrahi camiasına başsağlığı, sabır ve sağduyu diliyoruz.

Saygılarımızla,
Ankara Cerrahi Derneği

Prof. Dr. Yusuf PEKER Hocamızın Vefat Haberi

Sayın Meslektaşlarımız,

GATA Genel Cerrahi Kliniği Ana Bilim Dalı Başkanı ve Ankara Cerrahi Derneği Üyesi sayın hocamız Prof. Dr. Yusuf PEKER vefat etmiştir. Hocamıza Allah’tan rahmet ve sevenlerine sabırlar dileriz.

Pazartesi günü hocamız için GATA’da tören düzenlenecek ve müteakiben cenazesi Kocatepe Camisine kaldırılacaktır.

Saygılarımızla,
Ankara Cerrahi Derneği

Sağlıkta Şiddete Hayır

Değerli meslektaşlarımız,

Görevleri başında öldürüldüler:

Dr.Göksel Kalaycı 2005
Dr.Ali Menekşe 2008
Dr.Ersin Arslan 2012
Dr.Kamil Furtun 2015

Dün bir meslektaşımız; Samsun Merkez İlkadım ilçesinde Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde görev yapan Op.Dr.Kamil Furtun, çalıştığı hastanede görevi başında katledildi.

Sağlık alanında mevcut nice aksaklıkların sorumlusu sağlık çalışanlarıymış gibi algılandığı bir ortamda çalışıyoruz. Yetersiz yardımcı personel ve altyapıya rağmen her geçen gün daha fazla hastaya hizmet vermeye çalışan hekimler arasında, cerrahlar bu problemi en derin yaşayan uzmanlık grubudur. Hedef alınan hekimler incelendiğinde bu daha iyi görülebilir.

Tüm cerrahi branşlarda ki hekimlerin güvenle hastalarına hizmet vermelerini önleyen günümüz koşullarında, hekim arkadaşımızın 5. sınıf öğrencisi evladına, kaybettiğimiz hekim arkadaşımıza, ailesine ve hastalarımıza karşı sorumluluklarımızı da biliyoruz.

Sağlık çalışanlarının ve hekimlerin güvenli bir ortamda çalışabilmesi için gereğinin yapılması en büyük talebimiz ve meslektaşımız Op.Dr.Kamil Furtun'a karşı görevimizdir.

Saygılarımızla
ACD Yönetim Kurulu

Surrenal Cerrahisi

Ankara Cerrahi Derneği'nin Mayıs Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi toplantısı yapıldı. Toplantı değerlendirmesi için tıklayınız.

Pankraeas Kanserinde Minimal İnvaziv Yaklaşımlar

Pankreas Kanserinde Minimal İnvaziv Yaklaşımlar” Kursu Yapıldı. Toplantı değerlendirmesi ve resim galerisi için tıklayınız

Laparoskopik Kolon Cerrahisi

Ankara Cerrahi Derneği’nin Nisan ayı toplantısı 18 Nisan 2015’de Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılacaktır. “Laparoskopik Kolon Cerrahisi” konulu panelde misafir kurum Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi olacaktır. Toplantı Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi içindeki Hasan Telatar Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecektir.

İntraabdominal Enfeksiyonlar

Ankara Cerrahi Derneği tarafından MSD firmasının katkıları ile “İntraabdominal Enfeksiyonlar” konu başlığı altında bir toplantı düzenlenmektedir.  Limak Ambassadore Hotel’de 13 Nisan Pazartesi akşamı planlanan eğitim toplantısının programı aşağıda verilmiştir.

Genel Cerrahide Endoskopik Uygulamalar

Sayın Meslektaşlarımız,

Ankara Cerrahi Derneği’nin 2015 yılı üçüncü toplantısı 28 Mart 2015 tarihinde Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ev sahipliğinde yapılmıştır. Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin misafir kurum olarak katıldığı toplantıda “Genel Cerrahide Endoskopik Uygulamalar” konulu panel işlenmiştir.

İnguinal Herni Onarımları

Sayın Meslektaşlarımız,

Ankara Cerrahi Derneği’nin Şubat ayı toplantısı 14 Şubat 2015 tarihinde Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Yardımcı kurum olarak Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin katıldığı bu toplantıda "İnguinal Herni Onarımları” konulu panel işlenmiştir.

Acı Kaybımız  

Sayın Meslektaşlarımız,

Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi eski Yanık Ünitesi Sorumlusu Hocamız Op. Dr. Yusuf Işık vefat etmiştir. Uzun yıllar boyunca büyük bir özveri ile çalışan hocamızın tüm sevenlerine başsağlığı ve sabırlar dileriz.

Ankara Cerrahi Derneği

Peritonosis Karsinomatoza

Ankara Cerrahi Derneği’nin Ocak ayı toplantısı 17 Ocak 2015 tarihinde Ankara Onkoloji Abdurrahman Yurtaslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Yardımcı kurum olarak Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin katıldığı bu toplantıda "Peritonitis Karsinomatoza” konulu panel işlenmiştir.

Yıl Sonu Değerlendirme Eğitim Toplantısı ve Emeklilik Töreni

Ankara Cerrahi Derneği’nin geleneksel yeni yıl toplantısı  ve emeklilik töreni 26 Aralık 2014 tarihinde Türk Cerrahi Derneği binasında yapıldı. Toplantı, ACD başkanı Prof. Dr. Acar Tüzüner’in açılış konuşması ile başladı. İlk konuşmacı Prof. Dr. Altan Tüzüner hocamız Avrupa'da öğrenimini sürdüren Avustralyalı genç bir doktorun Osmanlı Devleti'nin London Times'a verdiği "askeri cerrah aranıyor" ilanına başvurusu ile başlayan “Plevne’de Bir Avusturyalı” (Yazarı Charles S. Ryan) kitabından bölümlerle bizlere keyifli bir sunu yaptı. İkinci konuşmacı Prof. Dr. Semih Baskan hocamız önemli bir bölümüne bizzat kendisinin tanıklık ettiği Ankara Cerrahi Derneği tarihçesini güzel anılarıyla süsleyerek anlattı.

ACI KAYBIMIZ

Sayın Meslektaşlarımız,

Değerli hocamız Sayın Kamil İmamoğlu yaşamını yitirmiş bulunmaktadır.

Türk Cerrahisine değerli katkıları olan ve herkesin sayıp sevdiği hocamıza Allah’tan rahmetler dileriz.

Başta Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ve tüm Genel Cerrahi camiası olmak üzere sevenlerine başsağlığı ve sabırlar dileriz.

Ankara Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu

Transplantasyon Cerrahisi

Sayın Meslektaşlarımız,

Ankara Cerrahi Derneği 2014–2015 yılı bilimsel toplantılarının ikincisi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde 29 Kasım 2014 tarihinde gerçekleştirildi.

Yaşam İçin Kalori Kampanyası  

Sayın Meslektaşlarımız,

Ankara Cerrahi Derneği olarak Yaşam İçin Kalori Kampanyasını destekliyoruz. Bu kampanya ile malnutrisyona dikkat çekerek üzerimize düşen sosyal sorumluluğu paylaşmak istedik. Bu kampanya ile bizler sağlıklı yaşam için spor yapma olanağı bulurken harcadığımız kaloriler mallnutrisyonlu çocuklara beslenme desteği olarak kullanılıyor. Kampanya ile ayrıntılı bilgiye aşağıdaki pdf dosyası ile ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Ankara Cerrahi Derneği

Dosyaya ulaşmak için tıklayınız
Kolorektal Yaralanmaları

Sayın Meslektaşlarımız,

Ankara Cerrahi Derneği 2014–2015 yılı bilimsel toplantılarının birincisi Gülhane Askeri Tıp Akademisinde 18 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirildi. “Kolorektal Yaralanmaları” konulu panele ilk önce saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlanıldı.

Başsağlığı- 02 Ağustos 2014  

Sayın Ankara Cerrahi Derneği Üyeleri,
Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Genel Cerrahi Servisi'nde görev yapan Dr. Ahmet Ay arkadaşımız üzücü bir trafik kazası sonucu 1 Ağustos 2014 sabahı yaşamını yitirmiş bulunmaktadır.
Başta Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Genel Cerrahi Servisi'nde görev yapan eşi Dr Aybaba Ağaç Ay olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı ve sabırlar dileriz.
Ankara Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu

Genel Kurul - 07 Haziran 2014

Ankara Cerrahi Derneği Olağan 2014 yılı Genel Kurulu 7 Haziran tarihinde Türk Cerrahi Derneği binasında toplandı.

Kolorektal Yaralanmalar (18.10.2014)
Düzenleyen Kurum: Gülhane Askeri Tıp Akademdisi
Transplantasyon Cerrahisi(29.11.2014)
Düzenleyen Kurum: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Yıl Sonu Değerlendirme Eğitim Toplantısı ve Emeklilik Töreni(26.12.2014)
Düzenleyen Kurum: Ankara Cerrahi Derrneği
Peritonosis Karsinomatoza(17.01.2015)
Düzenleyen Kurum: Ankara Onkoloji Hastanesi
İnguinal Herni Onarımları(14.02.2015)
Düzenleyen Kurum: Dışkapı Y.B. Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İntraabdominal Enfeksiyonlar (13.03.2015)
Limak Ambassadore Hotel
Genel Cerrahide Endoskopik Uygulamalar(28.03.2015)
Düzenleyen Kurum: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Laporoskopik Kolon Cerrahisi(18.04.2015)
Düzenleyen Kurum: Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi
Pankraeas Kanserinde Minimal İnvaziv Yaklaşımlar(09.05.2015)
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Surrenal Cerrahisi(16.05.2015)
Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Cerrahi Alan Yara Yönetimi(10.10.2015)
Gülhane Askeri Tıp Akademisi
Meme Cerrahisinde Yeni Yaklaşımlar(14.11.2015)
Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi
Laparoskopik Sütür Teknikleri Kursu(21.11.2015)
Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Cerrahi Alan Yara Yönetimi(19.12.2015)
Gülhane Askeri Tıp Akademisi
Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi
Yıl Sonu Toplantısı ve Emeklilik Töreni(25.12.2015)
Ankara Cerrahi Derneği
Pankreas Cerrahisi(09.01.2016)
Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Tiroid Malignitelerinde Cerrahi Yönetim(20.02.2016)
Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Geriatrik Cerrahi(12.03.2016)
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
Anorektal Hastalıklarda Yeni Cerrahi Uygulamalar(14.05.2016 )
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi
Genel Kurul(11.06.2016)
Ankara Cerrahi Derneği
(Yeterli çoğunluk sağlanamazsa ikincisi 25 Haziran 2016 tarihinde gerçekleştirilecektir)
Lütfen eklenmesi istendiğiniz kongre ve toplantıları iletişim adresimize ulaştırınız.

Periton Karsinomatozu Sitoredüktif Cerrahi ve HİPEK Güncelleme Toplantısı, Medical Park Hastaneler Grubu ve İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi, Ortaköy Princess Hotel
(17 Ekim 2015 İstanbul)
13. Ulusal Meme Hastalıkları Kongresi, Türkiye Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonu
Web Adresi: http://www.memekongresi2015.org
(21 - 25 Ekim 2015 Antalya)
10. Ulusal Travma ve Acil Cerrahi Kongresi, Ulusal Travma ve Acil Cerrahi Derneği, Gloria Kongre Merkezi
Web Adresi: http://www.travma2015.org
(28 Ekim - 1 Kasım 2015 Belek-Antalya)
5. Ulusal Fıtık Kongresi, Fıtık Derneği, Sarıgerme Hilton Dalaman
Web Adresi: https://www.fitik2015.org/site
(29 Ekim - 1 Kasım 2015 Muğla)
Marmara Universitesi Tip Fakultesi Turk&japon Cerrahi Ve Gastroenterohepatoloji Sempozyumu, Marmara Universitesi Tip Fakultesi, Marmara Universitesi Haydarpasa Kampusu Resat Kaynar Toplanti Salonu
Web Adresi: http://www.cerrahigastro2015.com
(29 - 31 Ekim 2015 İstanbul)
5. Uluslararası Tıp Etiği ve Tıp Hukuku Kongresi, İstanbul Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı, Genel Cerrahi Anabilim Dalı ve Tıp Etiği,Tıp Hukuku ve Tıp Tarihi Derneği, İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi
(5 Kasım 2015 İstanbul)
8.Cerrahi Araştırma Kongresi, Selçuk Üniversitesi
( 12-14 Kasım 2015 Konya)
Hepatosellüler Karsinom Ve Karaciğer Nakli Değerlendirme Toplantısı, Karaciğer Nakli Derneği - Gaziantep Üniversitesi
Web Adresi: http://www.hcc2015.org
(21 - 22 Kasım 2015 Gaziantep)
20. Ulusal Cerrahi Kongresi, Titanic Hotel
(13-17 Nisan 2016 Belek, Antalya)