Ağustos 2022
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234


Pankreas Cerrahisi

Sayın Meslektaşlarımız,

Ankara Cerrahi Derneği’nin 2016 yılının ilk toplantısı 9 Ocak tarihinde Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılmıştır. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin misafir kurum olarak katıldığı toplantıda “Pankreas Kanseri” konulu panel işlenmiştir.

Panel Ankara Cerrahi Derneği’nin Başkanı Prof. Dr. Acar TÜZÜNER’in açılış konuşması ile başlamıştır. Bu panelin moderatörlüğünü Prof. Dr. Musa AKOĞLU ve Prof. Dr. Erdal Birol BOSTANCI yapmıştır. İlk konuşmacı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Doç. Dr. Bülent KILIÇOĞLU “Pankreas Kanserinde Klinik, Tanı Yöntemleri ve Ne Zaman Preoperatif Drenaj Yapılmalıdır?” başlıklı sunumunda tanı yöntemleri ile başladığı sunumunda ilgili konuları ana başlıklar altında net anlaşılır bir tarzda anlattı. Preoperatif drenaj ile tartışmalı konulara literatür ışığında açıklama getirdi. İkinci konuşmacı Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Doç. Dr. İlter ÖZER “Borderline Pankreas Tümörü Tanımı ve Bu Tümörlerdeki Tedavi Seçenekleri” konu başlıklı konuşmasını sundu. Konuşmasında cerrahi rezeksiyondaki gelişimi ve güncel cerrahi işleme dair ideal yöntemleri sundu. Pankreas borderline tümörlerinde tedavi yönetimi ve vasküler rezeksiyonlarla kombine cerrahi teknikleri anlattı. Üçüncü konuşmacı Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Doç. Dr. Murat ULAŞ “Whipple Ameliyatında Dikkat Edilecek Noktalar, Lenf Nodu Diseksiyon Genişliği ve Cerrahi Teknik” konusunu operasyonun önemli ve tartışmalı konularına açıklık getirerek sunumuna başladı. Whipple Ameliyatının teknik aşamalarını içeren farklı video sunumları ile görsel açıdan zengin bir sunum yaptı. Dördüncü konuşmacı Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Prof. Dr. Erdal Birol BOSTANCI “Laparoskopik Distal Pankreatektomi ve Cerrahi Teknik” konusunu laparoskopik ameliyatın avantajları ve literatürdeki yerini anlatarak konuşmasına başladı. Kendi vakalarını içeren çok sayıda video sunumu ile izlenmesi keyifli bir sunum gerçekleştirdi.  Laparoskopik Distal Pankreatektomi ameliyatında olası komplikasyonları ve çözüm yollarını vererek bilimsel açıdan nitelikli bir konuşma yaptı. Bu başarılı sunumların ardından çoklu katılımlı bir tartışma bölümü gerçekleşti. Son olarak panelin moderatörleri Prof. Dr. Musa AKOĞLU ve Prof. Dr. Erdal Birol BOSTANCI temennilerini  sunarak toplantıyı sonlandırdı.

Bu yıl gerçekleştirilmeye başladığımız asistan ve uzmanlık süresi 5 yılı aşmamış katılımcılar arasından yapılan çekilişte Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Operatör Dr. Cihan Aydın isimli arkadaşımıza i-pad mini hediye edildi. Bu i-pad mini çekilişleri diğer toplantılarımızda da devam edecektir.

Toplantıya desteklerinde dolayı ÇATAK Tıbbi Malzemeler firmasına ve toplantılara i-pad mini desteği sağlayan KAY-EL firmasına Ankara Cerrahi Derneği adına teşekkür ederiz. Bu toplantımıza 51 Uzman, 20 Asistan olmak üzere toplam 71 meslektaşımız katılmıştır.

Bundan sonraki toplantı 20 Şubat 2016 tarihinde Cumartesi günü saat 10:30’da “Tiroid Kanser Cerrahisine Yaklaşım” konu başlığı altında Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ev sahipliğinde yapılacaktır. Bu toplantıda Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi misafir kurum olarak katılacaklardır.

Ankara Cerrahi Derneği’nin toplantı tarihlerine  www.ankaracerrahi.org sayfasından ulaşabilirsiniz. Toplantılarımıza katılımlarınız ve önerileriniz bizler için oldukça değerlidir.

Saygılarımızla,
Ankara Cerrahi Derneği