Ağustos 2022
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234


Geriatrik Cerrahi

Sayın Meslektaşlarımız,

Ankara Cerrahi Derneği’nin 2016 yılının Mart ayı toplantısı 12 Mart tarihinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılmıştır. Tüm konuşmacıların Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden katıldığı bu toplantıda “Geriatrik Cerrahi” konulu panel işlenmiştir.

Bu panelin moderatörlüğünü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Derya Karakoç yapmıştır. Sayın Karakoç toplantı başlamadan önce İstiklal Marşımızın 12 Mart 1921'de Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Milli Marşımız olarak kabul edilmesinin 95.yılı olmasını hatırlattı. Ardından İstiklal Marşımızı hep birlikte söyledikten sonra toplantımız başlamıştır.

İlk konuşmacı Dr. Emir Keskin “Yaşlılarda Cerrahi Tedavi?” başlıklı sunumunda Hacettepe Üniversitesi’nin yıllar içinde zaman dağılımına göre Geriatrik Cerrahi deneyimlerini sundu. Yıllar içinde değişen Cerrahi Geriatrik hasta popülasyonunu, oranını ve ameliyat endikasyonlarını özetledi. İkinci konuşmacı İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Geriatri Bilim Dalı’ndan Dr. Meltem Halil “Yaşlılarda Fizyolojik Değişiklikler/ Ameliyat öncesi Değerlendirme” konu başlıklı konuşmasında vücut ana sistemlerinin yaşla birlikte gösterdiği yapısal değişiklikleri ve bunların klinik etkilerini ayrıntılı olarak sundu. Konuşmasında ileri yaş grubunda cerrahi adayı hastalarında dikkat edilmesi konuları ve olası zorlukları ve çözüm yollarını özetledi. Üçüncü konuşmacı Dr. Yusuf Kılıç “Yaşlılarda Kolorektal Cerrahi” başlıklı konuşmasında sindirim sisteminde yaşla birlikte oluşan anatomik ve fizyolojik değişiklikleri özetleyerek sunumuna başladı. Geriatrik hasta grubunda sıklıkla karşılaşılan cerrahi hastalık profilini sunduktan sonra cerrahi tedavilerini ve tartışmalı konuları özetleyerek bilimsel açıdan nitelikli bir konuşma yaptı. Dördüncü konuşmacı Dr. Derya Karakoç “Yaşlılarda Hepatopankreatobilier Cerrahi” konu başlıklı konuşmasında hepatobilier ve pankreas cerrahisinde geriatrik hasta grubundaki farklılıkları ve cerrahi morbidite potansiyellerini sundu. Sunumunda ileri yaş grubunda uygulanan cerrahi tiplerini, operasyon özelliklerini ve cerrahi komplikasyonları net anlaşılır bir tarzda sundu. Beşinci konuşmacı Dr. Ali Konan “Yaşlılarda Meme Cerrahisi” konu başlıklı konuşmasını sundu. Konuşmasında meme kanseri odaklı olup geriatrik hasta grubunda cerrahiden fayda görebilecek hasta grubunun belirlenmesini ve multidispliner değerlendirmeye vurgu yaptı. Geriatrik hasta grubunda meme kanseri tarama önerilerini ve tanı aldıklarında cerrahi seçenekleri, tedavi algoritmalarını tıbbi literatür ışığında anlattı. Altıncı konuşmacı Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalından Dr. Filiz Üzümcügil “Yaşlılarda Anestezi/ Analjezi” konusunu optimizasyonun önemine vurgu yaparak başladı. Anestezide ameliyat öncesi, sırası ve sonrası dönemlerde dikkat edilmesi gereken konuları ana başlıklar altında anlattı. İleri yaş cerrahi girişiminin riski, anestezi yönteminin seçimini ve bu yaş grubunda olası zorlukları tartışmalı konulara açıklık getirerek sundu. Bu başarılı sunumların ardından çoklu katılımlı bir tartışma bölümü gerçekleşti. Son olarak panelin moderatörü Doç. Dr. Derya Karakoç temennilerini  sunarak toplantıyı sonlandırdı.

Bu yıl gerçekleştirilmeye başladığımız asistan ve uzmanlık süresi 5 yılı aşmamış katılımcılar arasından yapılan çekilişte Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Araştırma Görevlisi arkadaşımız Dr. Çoşkun Özer isimli arkadaşımıza i-pad mini hediye edildi. Bu i-pad mini çekilişi yaptığımız son toplantı olmuştur.

Toplantıya desteklerinde dolayı Exsudex firmasına ve toplantılara i-pad mini desteği sağlayan KAY-EL firmasına Ankara Cerrahi Derneği adına teşekkür ederiz. Bu toplantımıza 27 Uzman, 18 Asistan ve 3 Stajyer Doktor olmak üzere toplam 48 meslektaşımız katılmıştır.

Bundan sonraki toplantı 14 Mayıs 2016 tarihinde Cumartesi günü saat 10.30’da “Anorektal Hastalıklarda Yeni Cerrahi Uygulamalar” konu başlığı altında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ev sahipliğinde yapılacaktır. Bu toplantıda Başkent Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi misafir kurum olarak katılacaklardır.

Ankara Cerrahi Derneği’nin toplantı tarihlerine  www.ankaracerrahi.org sayfasından ulaşabilirsiniz. Toplantılarımıza katılımlarınız ve önerileriniz bizler için oldukça değerlidir.

Saygılarımızla,
Ankara Cerrahi Derneği