Ocak 2023
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345


Anorektal Hastalıklarda Yeni Cerrahi Uygulamalar

Sayın Meslektaşlarımız,

Ankara Cerrahi Derneği’nin 2016 yılının Mayıs ayı toplantısı 14 Mayıs 2016 tarihinde Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılmıştır.  “Benign Anorektal Hastalıkların Tedavisinde Yenilikler” konulu panelin işlendiği bu toplantıya Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi misafir kurum olarak katılmıştır.

Bu panelin moderatörlüğünü Prof. Dr. Mehmet Oğuz yapmıştır. Bu toplantıya konuşmacı olarak katılacak Dr. Tugan Tezcaner hocamız rahatsızlığı nedeni ile toplantıya katılamamıştır. Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi sunar acil şifalar dileriz. İlgili konuşmayı ek olarak sunan Dr. Sezai Leventoğlu hocamıza da ayrıca teşekkür ederiz.

İlk konuşmacı Dr. Sezai Leventoğlu “Hemoroidal Hastalık Cerrahisinde Yenilikler” başlıklı sunumunda cerrahi yöntemleri karşılaştırarak ile başladığı sunumunda farklı tekniklerin literatürdeki değerlendirmesini ve cerrahi zamanlamasını ana başlıklar altında net anlaşılır bir tarzda anlattı.

İkinci konuşmacı Uzm. Dr. H.Onur Aydın “Anal Fissürde Ne zaman Cerrahi Tedavi?” konu başlıklı konuşmasına hastalığın patofizyolojisi ve medikal seçenekleri sunarak başladı.  Cerrahi tedavi detaylarını ve ideal cerrahi yönetimi tartışmalı konulara açıklık getirerek sundu.
Üçüncü konuşmacı Uzm. Dr. Hasan Bostancı “Pilonidal Sinüsde Ne  Zaman Cerrahi Tedavi?” başlıklı konuşmasında ideal tedavi yöntemlerini ve hastalık evresine göre güncel tedavi algoritmalarını anlattı. Pilonoidal sinüse yönelik cerrahide olası komplikasyonları ve çözüm yollarını vermesi yanında kendi tercihleri ve yıllar içinde farklılaşan deneyimlerini paylaşarak keyifli bir sunum gerçekleştirdi.

Dördüncü konuşmacı Dr. Sezai Leventoğlu “Anal Fistül Cerrahisinde Yenilikler” konusunu anal fistül cerrahisinin zorluğunu ve cerrahi tekniğe göre olası dezavantajları anlatarak konuşmasına başladı. Anal fistül cerrahisinde gelişimi, yeni uygulamaları, kombine cerrahi teknikleri ve güncel cerrahi işleme dair ideal yöntemleri içeren görsel açıdan zengin bilimsel açıdan nitelikli bir konuşma yaptı.

Bu başarılı sunumların ardından değişik hasta gruplarını içeren vaka takdimleri ile akılda kalıcı hasta yönetimleri sunuldu. Vaka sunumları ardından çoklu katılımlı bir tartışma bölümü gerçekleşti ve panelin moderatörü Prof. Dr. Mehmet Oğuz temennilerini  sunarak toplantıyı sonlandırdı.
Toplantıya desteklerinde dolayı Convatec firmasına Ankara Cerrahi Derneği adına teşekkür ederiz. Bu toplantımıza 30 Uzman, 26 Asistan olmak üzere toplam 56 meslektaşımız katılmıştır.

Ankara Cerrahi Derneği’nin toplantı tarihlerine  www.ankaracerrahi.org sayfasından ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,
Ankara Cerrahi Derneği